نقشه سایت یا Sitemap

  1. Home
  2. سئو
  3. جزئیات نویسنده
نقشه سایت یا Sitemap

نقشه سایت چیست؟

نقشه سایت را در کل می توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد.

  1. مورد اول یک فایل به صورت HTML می باشد که بیشتر به راهنمای سایت معروف است.
    در این نوع فایل ما تمامی صفحات وبسایت را به طور منظم و با توضیحات کامل در کنار یکدیگر قرار می دهیم تا راهنمایی برای کاربران سایت باشد، به این شکل کاربرانی که به وبسایت ما سر میزنند کمتر دچار گمراهی می شوند و می توانند به راحتی از تمامی صفحات وبسایت ما بازدید به عمل بیاورند.
  2. نوع دوم sitemap، نقشه سایت با فرمت xml می باشد.
    در اصل این فایل توسط کاربران قابل مشاهده نمی باشد و به طور کامل برای موتور های جستجو طراحی می شود، این فایل به موتور های جستجو کمک می کند تا به راحتی تمامی صفحات وب را شناسایی کنند و به ایندکس آنها بپردازند.

اهمیت نقشه سایت

اهمیت هر یک از انواع سایت مپ در جای خود قابل ارزیابی است.
در کل sitemap ارزش و اعتبار یک سایت را تخمین می زند و به سئو آن کمک شایانی می نماید.
اما مسئله اینجاست که حتی وجود سایت مپ نمی تواند تضمینی در اختیار ما قرار دهد که حتما تمامی صفحات ما ایندکس می شود، ولی اگر چنین چیزی برای یک وبسایت موجود باشد شانس بیشتری را برای ارزیابی کل صفحات توسط موتور های جستجو به ما می دهد.

تاریخچه Sitemap

سایت مپ ها در گذشته نیز مورد استفاده قرار می گرفتند.
شکل ساختاری نقشه های سایت در گذشته به این شکل نبوده و بیشتر برای راهنمایی کاربران جهت استفاده راحت تر از وبسایت مورد استفاده قرار می گرفته در صورتی که این روزها از این نوع فایل بیشتر برای راهنمایی موتور های جستجو استفاده می شود، و برای راحتی کاربران از منو های تو در تو با خوانایی بالا استفاده می شود.

محدودیت های سایت مپ

لازم به ذکر است که در sitemap یک سری محدودیت ها نیز وجود دارد.
از این محدودیت ها می توان به تعداد صفحات یا آدرس های داخل آن اشاره کرد.
یک سایت مپ می تواند حداکثر دارای حجمی معادل 50 مگابایت و 50 هزار صفحه باشد، این موضوع گاهی برای یک وبسایت بسیار گسترده با مطالب زیاد دردسر هایی را ایجاد می کند، نکته قابل توجه دیگری که باید آن را در نظر بگیرید این است که اگر شما سایت مپ خود را به طور دستی تنظیم نمایید و پس از مدتی صفحاتی به وبسایت شما اضافه شود باید مجدد نقشه سایت خود را آپدیت نمایید، در همین راستا می توان برای سایت های بزرگ از یک ابزار نقشه ساز پویا و داینامیک استفاده نمایید.

ساخت سایت مپ دستی

برای ساخت این نوع Sitemap ها وبسایت هایی به صورت رایگان خدمات ارائه می دهند.
برای ساخت نقشه سایت خود به اینجا مراجعه نمایید.

 

تگ ها : Sitemap

taraneh ezatvar

نویسنده از: 

برنامه نویس frontend

دیدگاه خود را بنویسید