قالب آوادا فارسی چه ویژگی هایی دارد

 1. Home
 2. بدون دسته بندی
 3. جزئیات نویسنده
قالب آوادا فارسی چه ویژگی هایی دارد

قالب آوادا یکی از محبوب ترین و پرفروش ترین قالب های وردپرسی به حساب می آید که موفق به کسب پیاپی لقب پرفروش ترین قالب وردپرسی در 6 سال اخیر شده است.
این محصول با بهره مندی از صفحه ساز قدرتمندی با نام فیوژن و داشتن قابلیت های بسیار زیادی که در اختیار دارد، علاوه بر محبوبیت دارای پنل تنظیمات دقیق و قدرتمندی می باشد که ما سعی داریم تا در این مقاله توضیحات نسبتا کاملی در مورد تنظیمات قالب آوادا به شما دوستان و همراهان همیشگی راست چین ارائه دهیم.

چند مورد از ویژگی های بارز قالب آوادا

این محصول به لطف حضور پنل تنظیمات قدرتمند برای بخش های مختلف چیزی را برای طراحی یک وب سایت از قلم ننداخته است و به کاربران یا همان طراحان این اجازه را می دهد که بتوانند به راحتی به ساختار داخلی قالب دست برده و آن را مطابق میل خود پیاده سازی نمایند.
حال در ادامه چند مورد از تنظیمات قدرتمند این قالب را به اختصار و به صورت تیتر وار با هم مرور می کنیم:

 1. بهره مندی از دمو های آماده برای طراحی وب سایتی با طراحی دلخواه
 2. دارای سیستم ساخت مگا منو هایی با زیر مجموعه سازی تو در تو و دقیق
 3. دارا بودن تعداد نامحدود طرح و رنگ و فونت های متفاوت برا شخصی سازی هر چه بهتر
 4. پشتیبانی از اکثر افزونه های محبوب و در دسترس
 5. و بهره مندی از تنظیمات دقیق که در ادامه به بررسی بخش های مختلف آن خواهیم پرداخت

آموزش کار با قالب آوادا و بخش های مختلف آن

پس از نصب و راه اندازی قالب آوادا، هنگامی که به پیشخوان وردپرس خود وارد می شوید می توانید از بخش بالایی پیشخوان بر روی avada کلیک نمایید و به بخش تنظیمات این قالب بروید، حال ما در ادامه این مقاله هر یک از بخش های تنظیمات را به اختصار برای شما توضیح می دهیم.

بخش اول general

در این بخش مجموعا سه قسمت دارای گزینه on و off می باشد
و سه قسمت دیگر به عنوان باکس کد قرار دارد که هر بخش را برای شما به اختصار توضیح می دهیم.
بخش اول را فعال کنید تا قالب شما از ویژگی ریسپانسیو بهره مند شود و بتواند محتوای وب سایت شما را در دیوایس های گوناگون همچون

 • تلفن همراه
 • تبلت
 • لپ تاپ ها

به صورت دقیق و زیبا به نمایش گذاشته شود.

به موجب فعال سازی بخش دوم شما این اجازه را صادر کرده اید تا کاربران تلفن های همراه بتوانند در وب سایت شما از قابلیت زوم استفاده نمایند و در نهایت بخش سوم نیز مربوط به ایجاد layout ثابت در حالت portrait آیپد ها می باشد.

سه باکس موجود که برای کد ها می باشد به ترتیب برای قرار دادن کد های مورد نیاز بخش head همچون گوگل آنالیتیک و کد های قبل <head> و قبل <body> می باشد.

بخش دوم site width

این بخش دارای دو قسمت کلی می باشد که به کمک آن می توانید عرض کلی وب سایت خود را و همچنین عرض نوار های کناری سایت را بر حسب پیکسل و یا درصد مشخص نمایید.
این مجموعه دارای سه بخش تنظیمات مختلف می باشد که به ترتیب برای سایت هایی بدون نوار کنار، با یک نوار کناری و یا با دو نوار کناری طراحی و تنظیم شده است

بخش سوم header

در این قسمت شما می توانید نوع هدر خود را مشخص کرده و علاوه بر آن عرض هدر و محل قرارگیری محتوای داخل یا همان منوی سایت را تنظیم نمایید، همچنین تنظیماتی برای چگونگی نمایش محتوای هدر در داخل دستگاه های موبایل نیز تعبیه شده است، به علاوه ی این بخش ها قسمتی مختص به تنظیم بک گراند برای هدر وب سایت نیز تنظیم شده است که می توانید به کمک آن عکس های مختلف را آپلود نموده و به طرز قرار گیری و اندازه آن جهت نمایش در بکگراند هدر نیز استایل دهید.

از دیگر بخش های موجود در تنظیمات هدر قالب آوادا فارسی بخش تنظیمات مربوط به آیکن های شبکه اجتماعی می باشد که به شما کمک می کند تا نحوه قرار گیری این آیکن ها را در هدر مشخص نمایید و به آنها شکل و شمایل مورد نظر خود را القا کنید، این کار با تنظیم اندازه آیکون و حتی تعیین فاصله بین آن ها صورت خواهد گرفت.

بخش چهارم Sticky Header

در این قسمت می توانید تعیین کنید که منو شما دارای قابلیت متحرک سازی باشد یا خیر، با فعالسازی بخش های مختلف در تنظیمات این قسمت شما به وب سایت خود این قابلیت را افزوده اید تا در هنگام اسکرول منو سایت نیز به پایین حرکت نماید و برای همیشه در بالای صفحه نمایشگر باقی بماند، این قابلیت برای سه بخش موبایل، تبلت و دکستاپ قابل تنظیم می باشد، همچنین در این بخش می توانید سایز فونت ها و میزان پدینگ یا به عبارتی فواصل بین عناصر مختلف که بخش منو متحرک مربوط می شود را تعیین نمایید.

بخش پنجم تنظیمات logo

در بخش تنظیمات لوگو قالب آوادا شما می توانید اندازه لوگو، محل قرار گیری آن و متحرک بودن آن به هنگام اسکرول سایت را در دستگاه های مختلف تعیین کنید، همچنین تنظیمات مرتبط به favicon یا همان نماد سایت نیز در این قسمت قرار گرفته است و شما می توانید نماید سایت خود را برای دستگاه های مختلف که در قالب وجود دارد تنظیم و آپلود نمایید.
بخش تنظیمات لوگو برای موبایل و دکستاپ کاملا به صورت مجزا می باشد و استایل دهی به هر کدام از این بخش ها به عهده شخص طراح است.

بخش ششم menu

این قسمت از تنظیمات با دسته بندی های بسیار ریز و دقیقی ساخته شده است که به شما کمک می کند تا عرض، ارتفاع و پدینگ عناصر مختلف را در انواع منو های سایت همچون منو های معمولی و همچنین مگا منو ها تنظیم نمایید، به غیر از این بخش که قسمت های اصلی تنظیمات منو به حساب می آید گزینه هایی نیز برای استایل دهی به منو های سایت موجود می باشد که به لطف حضور آن ها می توانید برای آیکن ها و نوشته های منو خود حد و مرز تعیین کنید و آن ها را با طراح دقیق در کنار هم قرار دهید.

در بخش تنظیمات منو نیز همانند بسیاری از قسمت ها، تنظیمات منو برای نمایش در دستگاه های موبایل به صورت جداگانه تعبیه شده است و به شما کمک می نماید تا منو ساخته شده توسط قالب avada را مطابق میل خود بسازید و بر روی قالب سایت خود پیاده سازی کنید پیاده سازی کنید.

بخش هفتم عنوان صفحه یا Page Title Bar

این بخش مربوط به نمایش و چگونگی ظاهر شدن عنوان یا همان url مربوط به هر صفحه می باشد.

در این قسمت شما می توانید یک تنظیمات کلی برای عنوان سایت خود را تعیین نمایید و این در حالتی است که هر صفحه و یا نوشته نیز در بخش خود می تواند نوار عنوان خاص هب خود را داشته باشد. قالب avada فارسی برای این بخش نیز تنظیمات جالب و دقیقی را محیا کرده است که در آن می توانید برای بخش عنوان صفحات بک گراند های ساده و پارالکس و همچنین انیمیشن های خاص را استفاده نمایید، همچنین در این قسمت می توان ارتفاع نوار عنوان را نیز تعیین کرد که خود قابلیت جالبی به شمار می آید. از دیگر قابلیت های قابل توجه page title bar بهره مندی از تنظیمات Breadcrumb Options می باشد که به کمک آن می توانید در وب سایت خود و در قسمت نوار عنوان قابلیت سرچ را نیز اضافه نمایید.

بخش هشتم تنظیمات مرتبط با Sliding Bar یا همان نوار کشویی

در این بخش می توانید نمایش نوار کشویی را برای لپ تاپ و موبایل به صورت جداگانه روشن و خاموش نمایید و همچنین قابلیت هایی دیگری همچون تعداد ستون های نوار کشویی را نیز اعمال نمایید.

بخش نهم تنظیمات مربوط به فوتر ( footer )

با استفاده از تنظیمات این قسمت شما می توانید به فوتر خود افکت های خاصی را بخشیده و از طراحی آن لذت ببرید، علاوه بر افکت ها می توانید تعداد ستون های فوتر، عرض کلی فوتر و همچنین بک گراند آن را نیز تعیین کنید، میزان پدینگ از 4 طرف نیز در این بخش قالب تنظیم می باشد. در تنظیمات قسمت فوتر بخش مجزایی برای تنظیمات نوار کپی رایت نیز موجود می باشد که در آن می توانید نوشته مربوط به کپی رایت را قرار داده و به علاوه آن طراحی و همچنین قرار گرفتن و یا نگرفتن آیکون های شبکه اجتماعی را تنظیم کنید.

بخش دهم Sidebars

در قسمت تنظیمات ساید بار سه بخش مجزا تهیه شده است که هر کدام کار هایی یکسان را در بخش های مختلف وب سایت انجام می دهند.

قسمت اول که با سر تیتر page مشخص شده است به شما این امکان را می دهد تا در سراسر سایت از یک یا دو ساید بار استفاده نمایید، و استفاده از ساید بار دو تنها در زمانی ممکن است که شما ساید بار یک را فعال کرده باشید، همچنین در این بخش می توانید محل قرار گیری ساید بار ها در سمت چپ یا راست صفحه نمایش را نیز مشخص نمایید. در قسمت ها دوم و سوم این عمل به صورت سراسری صورت نمی پذیرد و شما می توانید ساید بار ها را برای بخش نمونه کار و قسمت آرشیو و دسته بندی ها تنظیم نمایید.

تنظیمات ساید بار وبلاگ ( blog post )

تنظیمات وبلاگی که در اینجا از آن صحبت می کنیم به همان بحث اضافه کردن ساید بار ها اشاره دارد و از 4 قسمت مختلف تشکیل شده است.

بخش اول مربوط به ساید بار سراسری در صفحات مختلف نوشته ها می باشد، که در این بخش می توانید یک ساید بار را در سمت راست یا چپ صفحات استفاده کنید و یا هر دو ساید بار را در وبلاگ وب سایت خود به کار بگیرید.
در بخش دوم می توانید از یک و یا دو ساید بار در دسته بندی ها و آرشیو های وبلاگ استفاده نمایید، در این بخش نیز ساید بار دوم هنگامی فعال می شود که ساید بار یک را فعال نموده باشید.

قسمت شوم از این بخش تنظیمات به ساید بار فروشگاه ووکامرس تعلق دارد و به شما این اجازه را می دهد تا از یک الی دو ساید بار در صفحات تمامی محصولات تکی به صورت سراسری استفاده نمایید.
در بخش چهارم نیز همانند بخش دوم می توانید از یک یا دو ساید بار در دسته بندی ها و آرشیو استفاده نمایید، با این تفاوت که این دسته بندی ها به ووکامرس تعلق دارند.

تنظیمات ساید بار BBPress/BuddyPress

در این قسمت نیز برای تنظیمات ساید بار در بخش فروم و انجمن ها تدابیری اندیشیده اند که خود به دو بخش جداگانه تقسیم می گردد، یکی مخصوص تمامی صفحات فروم می باشد که می تواند شامل یک ساید بار و یا دو ساید بار باشد که می توان محل قرار گرفتن آن ها را نیز مشخص نمود.
بخش دوم مربوط به نمایش ساید بار در نتایج جستجو می باشد که باز هم قابلیت استفاده حداکثر دو ساید بار را به شما خواهد داد.

بخش یازدهم پس زمینه ها ( Background ) در قالب آوادا فارسی

در این بخش شما باید یکی از دو راه موجود را انتخاب نمایید که یکی استفاده از تصاویر خودتان است که باید آن را در قسمت اول تنظیمات بک گراند آپلود نمایید و راه دوم استفاده از الگو و یا همان پترن های موجود می باشد که به دو گزینه 5 و 6 این بخش بر میگردد. در بخش های دیگر نیز به شما قابلیت تنظیم عرض تصویر پس زمینه، تکرار یا عدم تکرار عکس و همچنین انتخاب رنگ برای پس زمینه هایی که به صورت باکس می باشد داده می شود.

در قسمت دوم از تنظیمات بک گراند قالب avada فارسی شما می توانید از یک تصویر پس زمینه برای زمینه اصلی سایت یا همان بخشی که محتوا در آن قرار می گیرد انتخاب نمایید و با استفاده از دستورات بعدی اندازه طول عرض آن را مشخص نموده به آن اجازه تکرار در طول، عرض و یا هر دو جهت را بدهید.

بخش دوازدهم تنظیمات تایپوگرافی

این قسمت که خود به بخش های کوچکتری نیز تقسیم می گردد شامل ایجاد تغییرات در بسیاری از بخش های مختلف وب سایت می باشد و به تغییر فونت ها و رنگ ها و از این قبیل تغییرات مربوط است، ما در این بخش سعی می کنیم به اختصار و در عین حال کامل تمامی قسمت های این بخش بررسی نموده و ادامه آموزش قالب آوادا فارسی را در این قسمت نیز به طور دقیق پیگیری نماییم.

1. تغییر در فونت بخش های مختلف

 • Custom Font For Menus And Headings

در این مجموعه می توانید فونت های سفارشی و مورد نظر خود را با چهار پسوند

 • woff
 • ttf
 • svg
 • eot

آپلود نمایید و از آن برای قسمت های مختلف وب سایت خود استفاده کنید.

 • Google Fonts

در تنظیمات این بخش می توانید یکی از فونت های موجود و یا آپلود شده را برای بخش های مختلف وب سایت که به ترتیب در لیست body یا بدنه سایت، منو و navigation ، متن عناوین یا heading ، متن قسمت عناوین بخش فوتر و متن دکمه های موجود در سایت می باشند برگزیده و از آن در صفحات مختلف بهره مند شوید.

 • Standard Fonts

در تنظیمات این بخش نیز می توانید از فونت های استاندارد موجود در بخش های مختلف وب سایت که همانند بخش های تنظیمات قسمت قبلی می باشد استفاده کرده و به وب سایت استایل فونت های مورد نظر خود را بدهید.

2. تغییر در اندازه فونت های سایت در بخش های مختلف یا همان font size

این قسمت خود دارای بخش های بسیاری زیادی برای ایجاد تنظیمات دقیق می باشد که اگر بخواهیم تک تک این قسمت ها را توضیح دهیم برای شما نیز حوصله سر بر خواهد بود، در همین حد بدانید که با کمی دقت در توضیحات زیر هر باکس می توان فهمید این فونت سایز برای چه بخشی از سایت کاربرد دارد و می توان آن را در کدام بخش مشاهده کرد، این دسته بندی ها از هدینگ ها تا محتوای داخلی بدنه و همچنین منو ها و بخش های مختلف ووکامرس را شامل می شود. همچنین گزینه اول این بخش که Responsive Type نام دارد به شما کمک می کند تا فونت ها را در قالب فارسی آوادا برای همه دستگاه ها به حالت زیسپانسیو شده در بیاورید.

3. ایجاد تغییر در اندازه فاصله بین خطوط یا همان Font Line Heights

در بخش ذکر شده شما می توانید به

 • بررسی و ایجاد فاصله بین خطوط نوشته های body یا بدنه
 • تنظیم فواصل بین سر تیتر های H1 تا H6

پرداخته و سایت را مطابق سلیقه خود طراحی نمایید.

4. تنظیمات ضخامت فونت یا Font Weights در قالب آوادا فارسی

این بخش که خود نیز دارای دو زیر مجمعه جداگانه می باشد، در قسمت اول، این تنظیمات به شما کمک می کند تا میزان ضخامت نوشته های خود در body، منو، عناوین، عناوین هدر و همچنین دکمه ها انتخاب نمایید. در قسمت دوم نیز شما می توانید فاصله بین کلمات را برای نوشته های خود در تگ های H1 تا H6 و حتی در بدنه و دکمه های سایت اعمال کنید.

5. تنظیمات سایز حاشیه فونت یا Font Margins

در بخش نام برده نیز به شما قابلیت تعیین مارگین top یا مارگین Bottom و یا حتی مارگین از همه طرف برای سر تیتر های مختلف داده شده است.

بخش سیزدهم استایل های قالب آوادا فارسی

برای استایل دهی به قالب avada در این بخش دست ما بسیار باز می باشد.
اگر ما بخواهیم تک تک بخش های استایل دهی را به صورت ریز بررسی نماییم ممکن است علاوه بر اتلاف وقت بی فایده نیز باشد و ما فقط سعی میکنیم بخش های اصلی استایل را به صورت جامع و مختصر بررسی کنیم.

رنگ بندی ها در استایل

در اولین بخش این تنظیمات شما می توانید تم دارک یا لایت با به عبارتی همان تیره و روشن را برای وب سایت خود برگزینید، و در بخش دوم این تنظیمات که Predefined Color Scheme نام دارید شما می توانید رنگ بندی از پیش تعیین شده برای وب سایت را تغییر داده و آن را به رنگ مورد نظر خود برگردانید. در ادامه نیز شما می توانید رنگ بندی ها و همچینین میزان شفافیت رنگ در هر بخش را با استفاده از گزینه های موجود در تنظیمات بخش استایل تغییر دهید. همچنین می توانید رنگ موقعیت های مختلف همچون آیکن های یک بخش خاص و حتی رنگ خطوطی که برای جداسازی قسمت های فوتر استفاده شده است را نیز تغییر دهید.

در میان بخش های مرتبط به رنگ بندی وب سایت بخشی با نام LAYOUT OPTIONS به چشم می خورد که وظایفی کمی متفاوت تر از قسمت های مختلف رنگ بندی وب سایت دارد، در این قسمت شما می توانید میزان پدینگ، مارگین و در برخی از قسمت ها کنترل نمایید و همچنین گزینه های TEXT SHADOW یا همان متن سایه دار را فعال و غیر فعال نمایید.

در بخش Font Colors به شما این اکان داده می شود تا علاوه بر تغییر رنگ بندی کل فونت ها به صورت یک جا آن ها را در دسته بندی های مختلف و متابط میل خودتان به رنگ های گوناگونی در بیاورید و به نوعی برای هر بخش رنگی متفاوت را انتخاب نمایید. در این بخش می توان رنگ بندی متن نوشته های تگ H1 تا H6، هدر وب سایت، عنوان ها، مسیر های کاربر، لینک های موجود در وب سایت، بخش های مختلف نوار کشویی و بسیاری از بخش های دیگر را به صورت مجزا از هم تغییر داد.

Main Menu Colors در قالب آوادا بخشی است که به کمک آن شما می توانید بخش های مختلف یک منو را به رنگ بندی خاص خود تغییر دهید، تعیین رنگ برای متن های سطح اول و دوم به صورت جداگانه از کوچکترین قابلیت های این بخش به شمار می آید.

در قسمت بعدی شما می توانید رنگ بندی منو های ثانویه را نیز مطابق میل خود انجام دهید، منظور از منو های ثانویه منو هایی هستند که پس از انجام فرآیندی همچون کلیک شدن بر روی منو اولیه شکل میگیرند. Mobile Menu Colors دیگر خاصیت خارق العاده بخش رنگ بندی این قالب فوق العاده به حساب می آید، در این بخش شما می توانید رنگ پس زمینه بخش هدر، پس زمینه باکس منو، بردر، رنگ بندی منوی شناور و همچنین آیکن های toggle را مطابق میل خود تغییر دهید.

بخش چهاردهم تنظیماتshortcodes  یا همان ویژگی های اضافه قالب آوادا

تنظیمات این بخش خود دارای چندین زیر مجموعه می باشد که ما کاربرد هر کدام از این بخش ها را به اختصار و جداگانه برای شما توصیف خواهیم کرد.

 • Blog Shortcode

تنظیمات این بخش مربوط به تغییر رنگ جعبه تاریخ در طرح بندی های alternate و پست های اخیر وبلاگ می باشد.

 • Button Shortcode

در این قسمت نیز می توانید تغییراتی همچون تغییر اندازه، تغییر شکل پیش فرض و تعیین دو بعدی یا سه بعدی بودن دکمه های موجود در وب سایت را بر روی آن ها اعمال کنید. علاوه بر موارد ذکر شده شما می توانید برای بخش پایینی و یا بالایی دکمه ها از گرادیانت استفاده نمایید و یا حتی یکی از این دو بخش را به صورت hover در بیاورید تا در مواقعی که موس بر روی آن ها می رود با تغییر همراه شوند. تنظیم رنگ خطوط تقسیم کننده دور دکمه ها در حالت عادی و در حالت hover یا همان زمان حرکت موس نیز دیگر ویژگی های موجود در این بخش می باشد.

 • Carousel Shortcode

تعیین رنگ جعبه نویگیشن برای اسلایدر carousel از دیگر ویژگی های بخش شورت کد ها به حساب می آید، استفاده از قابلیت hover و تغییر رنگ جعبه نویگیشن در این بخش نیز مجاز و قابل استفاده می باشد.
ویژگی دیگری که برای بخش carousel  در نظر گرفته شده است تنظیمات مربوط به کنترل سرعت عناصر می باشد.

·         Checklist Shortcode

در این قسمت شما می توانید برای چک لیست های خود که مختص به قسمت هایی همچون نظر سنجی و یا حتی انتخاب جنسیت می باشند شکل دایره ای را انتخاب نمایید، حتی می توانید رنگ دایره ها و آیکون چک لیست را نیز در این بخش کنترل نمایید.

 • Content Box Shortcode

این بخش تماما به باکس های محتوای موجود در وب سایت مربوط می شود و ما کار هایی که در این قسمت می توانید انجام دهید را برای شما در لیست زیر آورده ایم:

 1. انتخاب رنگ پس زمینه برای جعبه های محتوا
 2. تعیین سایز برای عناوین جعبه های محتوا
 3. تعیین رنگ برای عناوین نوشته های موجود در جعبه های محتوا
 4. انتخاب رنگ مورد نظر برای بدنه باکس های محتوا
 5. امکان تعیین رنگ پس زمینه برای قرار گرفتن در پست آیکن های موجود در باکس ها
 6. برگزیدن میزان شعاع مد نظر برای پس زمینه آیکن ها
 7. کنترل کردن رنگ آیکن باکس های محتوا
 8. تعیین رنگ پس زمینه آیکن باکس های محتوا
 9. انتخاب رنگ برای حاشیه دورنی خط های آیکون باکس های محتوا
 10. کنترل اندازه حاشیه داخلی پس زمینه آیکون جعبه های محتوا
 11. تنظیم موارد 9 و 10 برای بخش های خارجی حاشیه ها
 12. تنظیم اندازه فونت آیکون باکس های محتوا
 13. ایجاد افکت برای متحرک سازی آیکون باکس های محتوا هنگام حرکت ماوس
 14. انتخاب نوع لینک هایی که قرار است در جعبه های محتوا به نمایش در آیند
 15. تنظیم ناحیه قرار گیری لینک ها
 16. تعیین محل باز شدن لینک ها که در صفحه موجود باشند و یا در صفحات جداگانه و جدید
 17. تعیین مارگین بالا و پایین برای باکس های محتوا نیز آخرین بخشی است که به آن دسترسی خواهید داشت
 • Counter Boxes Shortcode

تغییر فونت، اندازه، تعیین رنگ border ،اندازه آیکن جعبه و رنگ مقدار نمایش داده شده برای بخش شمارنده های وب سایت که در باکس ها قرار دارند همگی مربوط به تنظیمات این بخش می شوند.
برخی تنظیمات مرتبط با رنگ دایره های پرشده و پرنشده شمارنده ها نیز در این قسمت قرار دارد.

 • Flip Boxes Shortcode در قالب avada فارسی

تنظیم رنگ بخش های مختلف Flip Box ها اعم از پس زمینه جلویی و متن های جلویی و پشتی از کاربرد های این بخش می باشد که با کمی دقت می توانید تمام آنها را به درستی انتخاب نمایید.

 • Full Width Shortcode

کنترل رنگ پس زمینه بخش full width به همراه تعیین اندازه و رنگ border های بخش ذکر شده نیز در این قسمت قابل کنترل می باشد. ویژگی شورت کد یا همان ویژگی های اضافی در قالب آوادا بسیار زیاد می باشند و ما بخش از ویژگی های مهم آن را برای شما بازگو نمودیم و باقی این ویژگی ها را که در کدام بخش ها هستند و چه قابلیت هایی دارند را نیز به صورت یک لیست در زیر برای شما حاضر نموده ایم.

 • Image Frame Shortcode

قابلیت ها:

 • تغییر رنگ و اندازه حاشیه یا همان خطوط دور قالب تصاویر
 • تعیین شعاع خطوط دور تصاویر و تنظیم استایل قالب تصاویر
 • Modal Shortcode

قابلیت ها:

 • تعیین رنگ پس زمینه
 • تعیین رنگ خطوط دور جعبه های پاپ آپ Modal
 • Person Shortcode

قابلیت ها:

 • تعیین رنگ و اندازه خطوط دور تصاویر
 • تنظیم اندازه شعاع خطوط دور تصاویر
 • کنترل استایل های Person 
 • Popover

قابلیت ها:

 • تنظیم رنگ پس زمینه ناحیه عناوین و محتوای بخش Popover به صورت جداگانه
 • تعیین رنگ خطوط دور و متن داخل باکس Popover
 • Pricing Table Shortcode

در این بخش می توانید رنگ عناوین بخش قیمت گذاری، رنگ بندی باکس های قیمت گذاری، رنگ پس زمینه اصلی  و پس زمینه ی عناوین باکس های قیمت گذاری و دیگر بخش ها مرتبط  با بخش های قیمت گذاری را تنظیم کنید.

 • Progress Bar Shortcode

کلیه قسمت های این تنظیمات به استایل دهی و تغییر رنگ های بخش نوار پیشرفت یا همان نوار میزان رضایت از برخی خدمات می باشد.

دیگر بخش های تنظیمات شورت کد ها نیز به صورت زیر دسته بندی می شوند.

 • Section Separator Shortcode
 • Separator Shortcode
 • Sharing Box Shortcode
 • Tabs Shortcode
 • Tagline Shortcode
 • Title Shortcode
 • Toggles Shortcode
 • Tesrimonials Shortcode
  ( این بخش مربوط به تنظیم شورت کد های قسمت نظرات مشتریان می باشد )

 

از دیگر بخش های مهم و مربوط به shortcode ها که نیاز به توضیح مختصری دارد می توان بخش مربوط به Social Links ها یا همان لینک شبکه های اجتماعی را نام برد.

 1. تعیین اندازه فونت لینک شبکه های اجتماعی
 2. تنظیم رنگ آیکون سفارشی شبکه های اجتماعی
 3. تنظیم نمایش یا عدم نمایش باکس دور آیکون ها
 4. انتخاب رنگ باکس آیکون های شبکه اجتماعی سفارشی
 5. تعیین شعاع برای باکس آیکون ها
 6. ایجاد فاصله بین باکس آیکون های شبکه های اجتماعی
 7. تنظیم موقعیت Tooltip آیکون های شبکه های اجتماعی

بخش پانزدهم تنظیمات blog قالب آوادا

در بخش تنظیمات وبلاگ قالب آوادا نیز تمامی بخش های به دقت طراحی شده اند و شما می توایند بدون کوچک ترین دانش برنامه نویسی آن ها را تغییر دهید. ما قصد داریم تا در ادامه لیستی از کار هایی که می توانید بر روی وبلاگ قالب آوادا انجام دهید را برای شما شرح دهیم.

 1. تعیین عنوان برای صفحه وبلاگ
 2. تنظیم عنوان فرعی برای صفحات وبلاگ
 3. فعال و یا غیر فعال نمودن نوار عنوان در وبلاگ
 4. انتخاب طرح مورد نظر برای وبلاگ و همچنین انتخاب طرح مد نظر برای آرشیو و دسته بندی ها از بین طرح ها موجود
 5. انتخاب نوع نمایش و صفحه بندی مطالب وبلاگ
 6. انتخاب تعداد ستون های وبلاگ در حالت شبکه ای و تعیین فاصله بین آن ها
 7. تعیین چگونه نشان دادن پست های وبلاگ در آرشیو ( به صورت کامل یا چکیده ) و تعیین میزان کلماتی که در Excerpt قابل نمایش هستند
 8. تعیین نمایش یا عدم نمایش ویدئو ها و تصاویر شاخص در آرشیو
 9. تنظیم نحوه نمایش تاریخ و ساعت

از دیگر بخش هایی که برای وبلاگ نیاز به تنظیمات دارد تنظیمات مربوط به
بخش Blog Single Post Page Options می باشد.

در تنظیمات این بخش شما می توانید با فعال کردن یکی از گزینه ها تصاویر شاخص و ویدئو ها را در صفحات Single Post به نمایش در بیاورید و در مورد بعدی نیز می توانید گزینه های بعدی و قبلی صفحات را فعال و یا غیر فعال نمایید. می توانید کاری کنید که عنوان پست ها در زیر تصاویر شاخص نمایش داده شود، همچنین با فعال سازی Author Info می توانید اطلاعات نویسنده آن مطلب را در زیر پست ثبت نمایید. از دیگر قابلیت های موجود برای بخش پست های تکی این است که می توانید بخش نظرات مشتریان، آیکون های مختص به اشتراک در شبکه های اجتماعی و همچنین پست های مرتبط با این پست را در زیر پست خود به نمایش بگذارید. در بخش بعدی تنظیمات وبلاگ قسمتی برای Post Meta ها طراحی شده است که می توانید بخش های مختلف آن را مطابق میل خود تنظیم نمایید.

بخش شانزدهم تنظیمات مربوط به بخش نمونه کار ها یا Portfolio در قالب avada

در بخش اول تنظیمات این قسمت همه چیز برای صفحات آرشیو قابل تنظیم می باشد که ما به موارد قابل تنظیم در این بخش اشاره می کنیم.

 1. تعیین تعداد پست های قابل نمایش در هر صفحه
 2. تنظیم نوع نمایش صفحه آرشیو از بین سه حالت 1، 2 یا 3 ستونه
 3. نتظیم فاصله بین آیتم های بخش نمونه کار
 4. نحوه نمایش پست های نمونه کار را نیز می توانید در این بخش تنظیم نمایید و آن ها را بر روی یکی از دو حالت نمایش کامل و یا نمایش گزیده مطلب قرار دهید
 5. می توانید تعداد کلماتی که قرار است در بخش Excerpt نمایش داده شود را کنترل نمایید.
 6. می توانید از بخش Excerpt کلیه HTML ها را حذف نمایید
 7. تعیین نوع نمایش صفحه نمونه کار به صورت چند صفحه ای و یا تک صفحه ای با اسکرول
 8. تنظیم نوع نمایش محتوا به صورت باکس دار یا بدون باکس

در قسمت بعدی این بخش از تنظیمات، مواردی برای ساماندهی به قسمت پست های تکی طراحی شده است که شما می توانید موارد زیر را در آن اصلاح نمایید.

 1. فعالسازی و غیر فعالسازی گزینه های قبلی و بعدی در نمونه کار های تکی
 2. تنظیم نمایش یا عدم نمایش تصاویر شاخص و ویدئو ها در صفحات سینگل پست
 3. تنظیم قرار دادن و یا قرار ندادن تصویر اول هر مطلب به عنوان تصویر شاخص آن مطلب
 4. تنظیم نوع نمایش تصاویر شاخص به دو شکل Full و Half
 5. تعیین عرض نمونه کار های تکی برای نمایش در نمایشگر ها
 6. اعمال تنظیمات برای نمایش عنوان توضیحات پروژه ها
 7. و همچنین اعمال تنظیمات برای نمایش و یا عدم نمایش توضیحات کلی پروژه
 8. تنظیم پست های تکی برای باز شدن صفحات، پروژه ها و لینک ها در صفحات جدید
 9. نمایش و یا عدم نمایش بخش نظرات در زیر پست های تکی
 10. تنظیمات مربوط به نمایش نام و اطلاعات نویسنده در زیر هر پست
 11. تعیین حضور یا عدم حضور پست های مرتبط به هر نمونه کار تکی در زیر آن

بخش هفدهم آموزش قالب آوادا فارسی برای بخش باکس اشتراک شبکه های اجتماعی ( Social Shasring Box )

گاهی اوقات کاربران به این موضوع نیاز دارند که مطلب یا حتی یک صفحه از وب سایت شما در صفحه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارند، جهت انجام چنین کاری وجود باکس های اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی امری ضروری می باشد، قالب آوادا این باکس ها را در اختیار شما قرار داده است و شما می توانید در تمامی صفحات از آن استفاده نمایید. همچنین در تنظیمات قالب avada فارسی یک بخش برای تنظیمات این باکس ها موجود می باشد که ما در این بخش از آموزش کار با قالب آوادا به بررسی آن خواهیم پرداخت.

 1. تعیین رنگ پس زمینه برای دکمه های اشتراک گذاری
 2. تغییر در اندازه فونت آیکون های شبکه اجتماعی
 3. تنظیم رنگ برای آیکون سفارشی با استفاده از سیستم انتخاب رنگ hex
 4. می توانید انتخاب کنید که آیکون های نمایش داده شده در وب سایت در یک باکس کوچک قرار بگیرند یا خیر
 5. اگر از جعبه یا همان باکس برای آیکون ها استفاده کردید می توانید رنگ آن را نیز تعیین کنید
 6. همچنین تعیین اندازه باکس ها در صورت وجود قابل تنظیم است
 7. فاصله بین باکس های موجود برای آیکون ها نیز قابل تنظیم می باشد
 8. شما می توانید که Tooltip یا همان توضیحات آیکون های شبکه اجتماعی را در یکی از 4 سمت بالا، چپ، راست و یا بالای آن ها قرار دهید
 9. برای هر کدام از شبکه های اجتماعی یک بخش مجزا طراحی شده است که با فعالسازی هر کدام شما اجازه داده اید تا آیکون انتخاب شده در پست های وبلاگ به نمایش در آید.

بخش هجدهم آموزش قالب avada فارسی برای بخش لینک شبکه های اجتماعی ( Social Media )

در این قسمت شما می توانید با قرار دادن لینک شبکه اجتماعی خود در بخش مربوط به آن شبکه آیکون آن را فعال نمایید و با خالی گذاشتن آن بخش شبکه اجتماعی را به صورت غیر فعال نگه دارید. اگر شما شبکه اجتماعی ای را مد نظر داشتید که در موارد از پیش طراحی شده موجود نبود می توانید آن را از طریق بخش Custom social Icon تولید و اضافه نمایید، این بخش نیز دارای تنظیماتی دقیقی برای ساخت یک آیموت جدید می باشد.

 • افزودن نام برای شبکه اجتماعی مد نظر خود
 • اضافه کردن فایل های تصویری برای آیکون شبکه اجتماعی در ورژن های مختلف
 • و در نهایت افزودن لینک برای نمایش دادن آن آیکون در وب سایت

بخش نوزدهم آموزش قالب avada فارسی برای بخش اسلایدشو ( Slideshows )

برای بخش اسلایدشو ها نیز همه چیز قابل تنظیم است.
تنظیمات قابل اجرا در این بخش به شرح زیر می باشد.

 1. تنظیم تعداد تصاویر شاخص اسلایدر ها برای بخش نمونه کار ها و وبلاگ
 2. روشن و یا خاموش کردن حالت پخش اسلایدر به شکل خودکار
 3. فعالسازی قابلیت ارتفاع یکسان که باعث می شود همه تصاویر با یک ارتفاع به نمایش در بیایند،
  برای فعالسازی این بخش باید ارتفاع یکنواخت را ر طرح های شبکه ای وبلاگ غیر فعال کرده باشید
 4. تنظیم سرعت اسلایدر های موجود در بخش وبلاگ و نمونه کار ها

 

بخش بیستم تنظیمات بخش اسلایدر الاستیک ( Elastic Slider )

تنظیمات مربوط به این قسمت به شرح زیر می باشد:

 1. تنظیم عرض اسلایدر ها بر حسب پیکسل یا درصد
 2. تنظیم ارتفاع برای اسلایدر بر حسب پیکسل
 3. تنظیم انیمیشن و چگونگی حرکت اسلایدر از بین دو نقطه وسط یا کنار
 4. فعالسازی حرکت خودکار اسلایدر
 5. تعیین سرعت اسلایدر ها در حالت عادی و متحرک
 6. تعیین اندازه ی پهنای تصاویر کوچک یا همان thumbnail
 7. تنظیم اندازه فونت سر صفحه یا Title
 8. تنظیم اندازه فونت عنوان یا همان Caption
 9. تنظیم رنگ متن به صورت جداگانه برای بخش های Title و Caption

بخش بیست و یکم تنظیمات مروبط به لایت باکس

در این بخش می توانید لایت باکس خود را فعال و یا غیر فعال نمایید، و کاری کنید که فقط در صفحه های پست و نمونه کار های تکی به نمایش در آید، تنظیماتی دیگری که در این بخش وجود دارد به شما کمک می کند تا نوع رفتار لایت باکس ها را کنترل نمایید. Skin لایت باکس نیز از قسمت lightbox skin قابل کنترل می باشد و می توانید آن را بر روی حالت تیره، روشن و … قرار دهید.

دیگر ویژگی های بخش لایت باکس نیز به شرح زیر می باشد:

 1. تعیین موقعیت برای تصاویر بند انگشتی
 2. کنترل سرعت افک های انیمیشن
 3. تعیین جهت دار بودن فلش ها به هنگام نمایش دادن آن ها
 4. نمایش یا عدم نمایش دکمه های شروع و پایان مخصوص گالری
 5. فعالسازی حالت خودکار نمایش گالری
 6. تغییر سرعت در اسلایدر، حالت خودکار نمایش گالری
 7. تنظیم میزان شفافیت تصاویر پس زمینه
 8. نمایش یا عدم نمایش Title تصاویر در لایت باکس
 9. تنظیم نمایش یا عدم نمایش Caption تصاویر و آیکون های شبکه اجتماعی در لایت باکس
 10. فعالسازی تصاویر deeplink
 11. تنظیم نمایش یا عدم نمایش تصاویر موجود در داخل محتوا در داخل لایت باکس
 12. تعیین میزان عرض نمایش ویدئو ها درون lightbox
 13. تنظیم میزان ارتفاع نمایش ویدئو ها در داخل لایت باکس

 

بخش بیست و دوم contact یا فرم تماس در قالب آوادا فارسی

در تنظیمات فرم تماس می توانید با وارد کردن یک ایمیل تمامی پیام های ارسالی به وبسایتتان را دریافت نمایید.

بخش بیست و سوم و بخش آخر در آموزش قالب avada فارسی، تنظیمات مربوط به search page

بخش اول که با نام Search Options مشخص شده است دارای قابلیت های خاصی می باشد که ما آنها را به صورت تیتر وار برای شما در لیست زیر ذکر نموده ایم:

 1. تعویض طرح بندی صفحه نتایج جستجو و انتخاب یک layout
 2. تعیین مطالبی که برای نتایج جستجو نمایش داده خواهند شد همچون
  . نوشته ها
  . نمونه کار ها
  . یا هر بخش دیگر
 3. مخفی یا نمایش دادن توضیحتات مختصر در زیر نتایج جستجو
 4. تنظیم تعداد برای نمایش نتایج در هر صفحه
 5. نمایش یا عدم نمایش ویژگی تصویر شاخص برای نتایج جستجو
 6. تعیین محل قرار گیری فیلد جستجو در هنگامی که صفحه نمایش باز شده است
 7. تعیین میزان ارتفاع فیلد جستجو

بخش دیگر نیز Miscellaneous Option نام دارد که دارای قابلیت های زیر خواهد بود:

 1. کنترل انیمشین های متناسب با صفحات child
 2. فعال یا غیر فعال سازی حالت نمایش پست ها بدون تصویر شاخص در قسمت آرشیو
 3. تعیین طول گزیده برای excerpt length بر اساس تعدا کلمات یا کارکتر
 4. فعال سازی […] برای به نمایش در آوردن ادامه مطالب در سراسر وب سایت
  و همچنین فعالسازی باز شدن لینک ادامه مطالب در یک صفحه جدید
 5. روشن یا خاموش کردن بخش ارسال نظرات و پیشنهادات
 6. غیر فعالسازی تصویر شاخص صفحات
 7. تعیین نمایش یا عدم نمایش تصاویر در صفحات آرشیو سوالات متداول
 8. تنظیم کلی لینک های وب سایت بر روی حالت nofollow
 9. تنظیم باز شدن لینک شبکه های اجتماعی در صفحات جدید

در آموزش کار با قالب آوادا فارسی سعی بر این بوده است تا در مورد تمامی بخش های موجود در قالب بررسی هایی صورت گرفته و کاربرد هر بخش به شکل واضح توضیح داده شود، در نهایت قصد داریم نحوه بکاپ گیری از این تنظیمات را به شما آموزش دهیم تا در آینده اگر با مشکلی مواجه شدید بتوانید به راحتی از بک آپ موجود در سیستم خود استفاده نمایید.

با استفاده از قسمت Backup and Restore دو دکمه وجود دارد که به ترتیب
کلید اول یا همان backup options مخصوص دریافت و آماده سازی آخرین بک آپ موجود بر روی سیستم می باشد
کلید دوم یا همان restore options نیز می تواند آخرین بک آپ شما را بر روی قالب پیاده سازی نماید.

برای درون ریزی و برون ریزی تنظیمات قالب نیز کافیست تا از بخش Transfer Theme Option استفاده کنید.

 

alireza pargol

نویسنده از: 

توسعه دهنده php

دیدگاه خود را بنویسید